ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ, ОСНОВНІ АСПЕКТИ ГРОМАД

Анотація

У статті розглянуто стан створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Проаналізовано функціонування органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади. Розкрито ключові проблеми в процесі створення об’єднаних територіальних громад та визначено нагальні проблеми й пріоритетні напрями вдосконалення в контексті реалізації реформи по децентралізації.

Авторським колективом визначено, що заснування ОТГ вимагає утворення нового адміністративного центру для всіх міст, сіл і селищ, які увійшли до її складу, та обов’язкове проведення виборів керуючих органів ОТГ. Крім того, у статі сформульовано структуру органів управління об’єднаних територіальних громад, повноваження яких доволі широкі: від розробки стратегії розвитку до організації благоустрою сіл і селищ, які входять до складу ОТГ.

Основними субвенціями з державного бюджету на розвиток ОТГ, є: субвенція на будівництво, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення; субвенція на здійснення заходів соціально-економічного характеру окремих територій; субвенція на формування інфраструктури ОТГ; субвенція на реалізацію заходів щодо розвитку системи охорони здоров’я у сільській місцевості; освітня та медична субвенція; субвенція на виплату допомоги малозабезпеченим сім’ям та ін.

У статті досліджено, що темпи формування нових об’єднаних територіальних громад випереджають темпи збільшення обсягу коштів, які виділяють з держбюджету на підтримку їхнього розвитку, що зумовлює нерівність умов розвитку ОТГ (в залежності від року створення громади).

Шляхом проведення реформи децентралізації влади об’єднання територіальних громад, Уряд України мав на меті наблизити владу до жителів об’єднаних територіальних громад, а жителів – до влади з метою посилення їх спроможності здійснювати місцеве самоврядування та підвищення доступності якісних освітніх, медичних, культурних, адміністративних, комунальних і соціальних послуг, які отримують ті самі жителі громад.

Зроблено висновок, що у контексті реформи децентралізації в Україні, підвищення самодостатності громад, для багатьох ОТГ – наприклад тих, що не мають на своїй території великого бізнесу – може бути реалізовано тільки через об’єднання вже створених об’єднаних територіальних громад між собою.

Опубліковано
2020-02-20